EN

Haberler

ASELSAN DEVLER ARASINDA YÜKSELİYOR

Amerika Birleşik Devletleri merkezli haftalık Defense News dergisi tarafından belirlenen dünyanın en büyük 100 savunma sanayi firmasının listelendiği Top 100 listesi yayınlandı. Sıralamada 2 Türk firması yer aldı. ASELSAN, geçen sene 74'üncü sırada yer aldığı listede 67'nci sıraya yükseldi. Liste için belirlenen rakamlara göre ASELSAN'ın 2013 yılı savunma cirosu, %16,1'lik artışla bir milyar dolar​ olarak gerçekleşti. ASELSAN, cirosunun %97,1'ini savunma sanayisi faaliyetlerinden elde etti.

İlk 100 arasında Türkiye'den TAI ve ASELSAN'ın bulunduğu listede, dünyanın en önemli savunma sanayi kuruluşları yer alıyor.

Defense News dergisi tarafından her yıl bir önceki yılın savunma satışları baz alınarak yayınlanmakta olan ve dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi olarak kabul edilen ''Defense News Top 100'', gelecek vaat eden savunma sanayi şirketleri olarak da kabul ediliyor.

Aselsan ilk 50'de yer almayı hedefliyor

Türk ordusunun elektronik cihaz ve sistem alanında en önemli kaynak olan ASELSAN, yakın gelecekte dünya çapındaki ilk 50 savunma sanayi firmasından biri olmayı hedefliyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının bir kuruluşu olan ASELSAN, Askeri Haberleşme Sistemleri, Radar ve Elektronik Harp Sistemleri, Elektro-Optik Sistemleri, Seyrüsefer ve Aviyonik Sistemleri, Savunma ve Silah Sistemleri, Komuta-Kontrol-Haberleşme-Bilgisayar-İstihbarat-Keşif ve Gözetleme (C4ISR) Sistemleri, Deniz Savaş Sistemleri, Profesyonel Haberleşme Sistemleri, Akıllı Ulaşım Sistemleri tasarımı, geliştirilmesi, imalatı, sistem entegrasyonu, modernizasyonu ve satış sonrası hizmetleri alanlarında teknoloji merkezi olarak çalışıyor.

ABD'Lİ FİRMALAR AĞIRLIKTA

Bu yılki listede birinciliği yine Amerikan Lockheed Martin firması alırken, onu ABD'li Boeing izledi. Üçüncü sırada ise İngiliz BAE Systems yer aldı.

​Dünyanın en büyük 10 savunma şirketi:

1. Lockheed Martin

2. Boeing

3. BAE Systems

4. Raytheon

5. Northrop Grumman

6. General Dynamics

7.  Airbus Group

8. United Technologies

9. Thales

10. Finmeccanica

Son Eklenen Haberler