EN

Haberler

ASELSANDAN MİLLİ DEMİRYOLU TEKNOLOJİLERİ

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen InnoTrans 2016 Uluslararası Ulaşım Teknolojileri fuarına katılan ASELSAN, Çekiş Sistemleri, Tren Kontrol ve Yönetim Sistemleri ve Tesis Güvenlik Sistemlerini sergiliyor. ASELSAN, 60 ülkeden 3 bin şirketin katıldığı fuarda pek çok ülkenin Ulaştırma Bakanlıkları, hükümet kurumları ve üst düzey firma yöneticileri ile bir araya geliyor.

Uluslararası Pazarda İlk Kez Sergileniyor

ASELSAN'ın metro, tramvay, yüksek hızlı tren, bölgesel tren, lokomotif gibi raylı ulaşım araçları kritik elektrik-elektronik bileşenleri, enerji depolama sistemleri ile demiryolu sinyalizasyon ve kontrol sistemleri alanında ileri ve özgün teknolojiye sahip ürünleri uluslararası pazarda ilk defa görücüye çıktığı Innotrans fuarında yoğun ilgi gördü.

Ankara Metrosu ve Durmazlar İpekböceği Araçları ASELSAN Sistemleri ile Çalışıyor

Askeri alanda kazandığı teknolojileri Türkiye'nin ihtiyacı olan diğer sektörler için de kullanan ASELSAN, Ankara Metrosu için modernizasyon çalışmaları yapıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ortak yürütülen proje kapsamında, üçlü metro seti üzerine ASELSAN tarafından geliştirilen sistemler entegre ediliyor. Araç gövdesi ve tekerlekleri dışında tamamen ASELSAN tarafından araçların kullanım ömrünün 20 yıl daha uzatılması planlanıyor.

DURMAZLAR tarafından üretilen ilk yerli tramvay aracı İpekböceği'nin çekiş sistemleri, iki firma arasında gerçekleştirilen işbirliği ile ASELSAN tarafından yerlileştiriliyor. Bu sayede araçlardaki yerli katkı oranı %85'in üzerine çıkartılarak, milli ve yerli metro, bölgesel tren, yüksek hızlı tren ve lokomotifler için de kullanılacak kritik sistemlerde yurt dışına bağımlılık sona eriyor.

ASELSAN, Raylı Ulaşım Teknolojileri alanında kritik bileşenlerden olan ve yerlileştirme ihtiyacı duyulan Çekiş (Cer) Kontrol Sistemi, Tren Kontrol ve Yönetim Sistemleri, Sinyalizasyon Sistemleri alanında faaliyetlerine devam ediyor.

Son Eklenen Haberler