EN

Haberler

SAVUNMADA ARGENİN MERKEZİ ASELSAN

ASELSAN, Savunma Sektörü ve Ar-Ge Personeli İstihdamı alanlarında birincilik ödülüne layık bulundu.  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, ASELSAN adına ödülü Yönetim Kurulu Başkanvekili Dr. Murat Üçüncü'ye verdi.

"Ar-Ge harcamaları her geçen gün artıyor "

5.Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlendi. Zirvenin ev sahipliğini yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayide daha nitelikli üretime geçmek ve daha fazla katma değer oluşturmak için, Ar-Ge, inovasyon, markalaşma ve tasarım gibi konulara yoğunlaşılacağını söyledi. Bakan Özlü, şöyle devam etti:

"Türkiye'de Ar-Ge harcamaları her geçen gün artıyor. Çok daha önemlisi, Ar-Ge konusundaki bilinç ve tecrübe de her geçen gün daha iyi bir seviye geliyor. Bakınız, 2014 yılında, ülkemizdeki toplam Ar-Ge harcaması 17,6 milyar liraya ulaştı. Ar-Ge yoğunluğumuz, tarihimizde ilk defa, yüzde 1 seviyesini geride bıraktı. Ar-ge harcamaları konusunda bizi en çok sevindiren husus, Ar-Ge harcamalarında özel sektörün payının sürekli artıyor olmasıdır. Geçmişte bu oran yüzde 25 seviyesindeydi, şimdi ise yüzde 50'lere yaklaştı. İnşallah, ilerleyen dönemde bu oranı, yüzde 60-65 seviyesine doğru çıkarmayı hedefliyoruz.

Özel sektörün daha fazla Ar-Ge harcaması yapmasını sağlayan en önemli unsurların başında hiç şüphesiz Ar-Ge merkezleri geliyor. Zira Ar-Ge merkezlerine; Ar-Ge indirimi, gelir vergisi stopajı desteği, sigorta prim desteği ve damga vergisi istisnası gibi çeşitli destekler sağlıyoruz. Şu anda ülkemizde faaliyet gösteren 272 Ar-Ge merkezinde 27 bin 500 nitelikli personel istihdam ediliyor."

Ar-Ge için 912 milyon TL

ASELSAN bünyesindeki 5 Ar-Ge Merkezi'nde yaklaşık 2.600 personel görev yapıyor. ASELSAN, sadece ürün ve sistem geliştirmek için değil, kritik teknolojilerin sahibi olmak için de çalışıyor. ASELSAN, 2015 yılında 712 milyon TL dış kaynaklardan, 200 milyon TL de öz kaynaklarından olmak üzere Ar-Ge'ye 912 milyon TL'lik kaynak ayırdı.

Son Eklenen Haberler