EN

Haberler

SAVUNMADA MİLLİ GÜÇ BİRLİĞİ

Kara Harp Okulu Komutanlığı (KHO K.lığı) ile ASELSAN arasında, eğitim, öğretim ve araştırmaya ilişkin işbirliğinin geliştirilmesi için bir işbirliği protokolü imzalandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin elektronik alanındaki en önemli milli kaynağı ASELSAN ile Türk Ordusunun seçkin subaylarını yetiştiren Kara Harp Okulu bilimsel projelerde birlikte çalışacak.

Protokol Kara Harp Okul Komutanı Tümgeneral Yılmaz UYAR ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan CANPOLAT arasında törenle imzalandı.

Yapılan protokol ile KHO bünyesinde yapılan yüksek lisans ve doktora çalışmalarının daha da anlam kazandığını belirten Tümgeneral UYAR şöyle devam etti:

"Burada yaklaşık 400 kişilik bir beyin gücünden bahsediyoruz. Bunların hepsi Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı için çalışıyor. Bünyemizde 6 araştırma merkezimiz var. Harekat ihtiyaçlarını bilen, bunu savunma sanayisine aktaran bir yapı oluşturuyoruz. Gerek KHO, gerekse ASELSAN yeteneklerinin birleşmesi ile Silahlı Kuvvetlerimiz için hayırlı sonuçlar elde edilecektir."

Törende kısa bir konuşma yapan Dr. Hasan CANPOLAT şunları söyledi:

"ASELSAN olarak temel sermayemiz nitelikli insan gücüdür. Dolayısı ile savunma alanında ülkemizde insana yapılan her türlü yatırım bizim de sermayemizdir. Bu anlayıştan hareketle ASELSAN olarak; sadece kendi personelimize yüksek lisans ve üstü eğitimlerine destek olmakla kalmıyoruz, doktora bursu gibi uygulamalarımızla ASELSAN dışında da nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine katkı sağlıyoruz.

İmzalanacak olan protokolün de; ülkemizin nitelikli insan gücü ihtiyacına ve kurumlar arası işbirliğini geliştirme sağlayacağı katkıyı önemsiyor, ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum."

Protokol ile KHO K.lığı ile ASELSAN arasında eğitim, savunma sanayi alanında  öğretim ve bilimsel araştırmaya ilişkin işbirliği koşullarını düzenlemek, lisansüstü eğitime yönelik ortak tez ve proje çalışmaları gerçekleştirmek, KHO Savunma Bilimleri Enstitüsü (SAVBEN) öğrencilerinin teknik konularda akademik çalışmalar yapabilmelerine yönelik esasları belirlendi.

Protokol gereğince SAVBEN lisansüstü öğrencilerinin yapabilecekleri ve kurumun da ilgi alanına giren tez konuları havuzuna ASELSAN tarafından da tez konuları önerilebilecek ve ihtiyaç duyuldukça bu öneriler güncellenecek.

SAVBEN tarafından da ASELSAN personeline özel alanlarda karşılıklı mutabakat ile lisansüstü eğitim verilebilecek, yüksek lisans eğitimleri uzaktan eşzamanlı/örgün olarak yapılabilecek. ASELSAN'ın akademik ve bilimsel alanda destek istemesi durumunda, imkânlar ve ilgili mevzuat kapsamı dâhilinde destek verilecek. Enstitü, lisansüstü öğrencilerinin ASELSAN'ın da ilgi alanına giren tez konularını seçmesini teşvik edecek.​

Son Eklenen Haberler