EN

Haberler

T129 ATAK TSKYA TESLİM EDİLDİ

Milli imkanlarla geliştirilen taarruz ve taktik keşif helikopteri T-129 ATAK, Kara Havacılık Komutanlığı'nda düzenlenen törenle Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmiştir.

ATAK Programı kapsamında T-129 Helikopteri Aviyonik ve Silah Sistemleri geliştirme ve entegrasyon faaliyetleri ASELSAN tarafından gerçekleştirilmiştir. ATAK konfigürasyonunda yer alan ve başta Aviyonik Merkezi Kontrol Bilgisayarı olmak üzere, AVCI Kaska Entegre Kumanda Sistemi, Hedef Tespit ve Nişangah Sistemi, Ataletsel Navigasyon ve Yer Belirleme Sistemi, Sayısal Harita Donanımı, Top ve Silah Arayüz Birimleri, Aviyonik Çokişlevli Ekran, Aviyonik Klavye Ünitesi, Veri Yükleme Birimi, Dahili Haberleşme Sistemi, El Kumanda Birimleri, Kontrol Panelleri ve Elektronik Harp Sistemleri ASELSAN tarafından geliştirilmiştir.

Kabulleri gerçekleştirilen ATAK helikopterlerimizde, donanım ve yazılımı helikopter ihtiyaçlarına ve uluslararası havacılık standartlarına uygun olarak ASELSAN tarafından geliştirilen özgün görev bilgisayarının kontrol ettiği milli seyrüsefer, görev, haberleşme, elektronik harp ve silah sistemleri yer almaktadır.

Proje kapsamında ASELSAN sorumluluğunda devam eden seri üretim, lojistik ve teknik destek faaliyetlerinin yanı sıra, Sistem Entegrasyon Laboratuvarları’nın kurulum ve test faaliyetleri de ASELSAN tarafından gerçekleştirilmiştir.​

Son Eklenen Haberler