EN

Haberler

TÜRKİYENİN EN BAŞARILI ARGE MERKEZİ ASELSAN

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ar-Ge Merkezlerinin performansını açıkladı. Genel sıralamada Türkiye'nin en başarılı Ar-Ge Merkezi olarak ASELSAN yer aldı.

ASELSAN, 2012 yılını baz alarak en az iki yıl faaliyet gösteren 69 firmanın Ar-Ge merkezinin değerlendirildiği sektör bazında da değerlendirmelerin yapıldığı "Ar-Ge Merkezleri Performans Ölçüm Endeksi Sıralamasında" savunma sanayi alanında da en başarılı Ar-Ge merkezi seçildi.

ASELSAN bünyesinde  Macunköy tesislerinde 3 ve Akyurt tesislerinde 1 tane olmak üzere toplam dört Ar-Ge merkezi faaliyet gösteriyor.

"Rekabet Bilim ve Teknolojide"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık,  dünyada artık bütün rekabetin bilim ve teknolojide yaşandığını belirterek, bu alandaki üstünlüğün devletlerin de en temel üstünlük alanı olmaya başladığını söyledi. Bakan Işık'tan ASELSAN adına ödülü Genel Müdür Cengiz Ergeneman aldı.

"Bir yılda 370 milyon Dolarlık Ar-Ge"

ASELSAN Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, savunma sanayinin vizyonunun teknolojiye yön veren sektör olduğunu söyledi. ASELSAN Genel Müdürü Ergeneman, şöyle devam etti:

"2012 verilerine göre; Türkiye'nin toplam Ar-Ge harcaması 7,3 Milyar ABD Doları'dır. Bunun 3,3 Milyar ABD Doları sanayi sektörüne aittir. Ülkemiz sanayi sektöründe ASELSAN; tek başına yüzde 10 paya sahiptir. Savunma sanayi içindeki payımız ise yüzde 43'tür. 2013 yılına baktığımızda ise Ar-Ge harcamamız bir önceki yıla göre yüzde 12 artışla 370 Milyon ABD Doları'na ulaştı.

Ar-Ge Merkezi olduğumuz 2009 yılından bu yana;

- Ar-Ge harcamamız 160 Milyon ABD Doları'ndan 370 Milyon ABD Doları'na,

- Ar-Ge personel sayımız 1.469'dan 2.154'e,

- Çalışan doktoralı araştırmacı sayımız 47'den 115'e,

- Yüksek lisanslı araştırmacı sayımız 647'den 1.040'a yükselmiştir.

- Tersine beyin göçü konusunda son on yılda 100'e yakın mühendis ASELSAN'a kazandırılmıştır.

- 2009 yılından bu yana 24 üniversite ile 240 proje gerçekleştirilmiş ve 132 Milyon ABD Doları fon aktarılmıştır."

Son Eklenen Haberler