EN

Haberler

TÜRKİYENİN İLK HABERLEŞME ELEKTRONİK HARP EĞİTİM SİSTEMİ MUKAS TESLİM EDİLDİ

14 Eylül 2012 tarihinde MİKES A.Ş ile Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) arasında imzalanan Radar Karıştırma ve Aldatma Simülatörü (RAKAS) ve Muhabere Karıştırma ve Aldatma Simülatörü (MUKAS) Tedariki Projeleri kapsamında, muhabere elektronik destek ve elektronik taarruz yeteneklerinin bir arada bulunduğu MUKAS Sistemi ve OPKAR Alt Sistemleri, saha testlerinden başarıyla geçti. Sistemler, 24 Haziran 2019 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Elektronik Harp Komutanlığına teslim edildi.  


Son yıllarda hızla gelişen ve operasyonlarda önemli bir yere sahip olan Elektronik Harp sistemlerinin etkin kullanımı, dost birliklerin savunmasının ve koordinasyonunun güçlenmesi sonucu taraflar arasında stratejik üstünlüğe olanak sağlamaktadır. Operasyon sırasında haberleşme sistemleri karıştırılabilir, aldatılabilir veya istihbarat verileri toplanabilir. Bu durumlar oluştuğundaki etkilerin ve analiz edilerek karşı taarruz tekniklerinin geliştirilmesinin gerçekçi elektromanyetik ortamlarda tecrübe edilmesi için MUKAS eğitim sistemi geliştirildi. Bu sayede Türk Silahlı Kuvvetleri Haberleşme Elektronik Harp Operatörleri gerçekçi deneyimlerle teknik kabiliyetlerini ileri seviyelere taşıyacak. 

HF, UHF ve VHF frekans bantlarında tüm muhabere elektronik destek ve elektronik taarruz yeteneklerinin birlikte çalışabildiği, tek araç üzerinde olacak şekilde tasarlanan Türkiye'nin ilk simülatörü MUKAS,  Dünyada eşine pek rastlanmayan kapsamlı ve taktik saha kullanımına da uygun bir eğitim simülatörüdür. 

Proje kapsamında MUKAS sistemi ile birlikte çalışabilen çok sayıda OPKAR Taşınabilir Elektronik Taarruz Sistemi teslimatı da gerçekleştirildi. OPKAR, tehdit haberleşme unsurlarını karıştırma veya zafiyete uğratma amacıyla tasarlanmış, mesh network yapısı oluşturularak operasyonlarda kullanılabilecek taşınabilir sistemlerdir. OPKAR-G1 ve OPKAR-G3 olarak kullanım senaryosuna bağlı olarak iki farklı konfigürasyonda çalışabilmektedir. OPKAR-G1 konfigürasyonu ile Uzaktan komuta edilebilen OPKAR saha birimleri tehdit telsiz unsurları gibi konumlandırılarak eğitim simülasyonlarında kullanılabilecektir. Yönlü antenlerle daha etkin karıştırma yapabilir hale gelen OPKAR-G3 konfigürasyonunun ise taktik saha operasyonlarında aktif olarak görev alması hedefleniyor.  


Son Eklenen Haberler