EN

Haberler

ULAŞTIRMA BAKANIMIZ ASELSANDA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi ELVAN, ASELSAN'ı ziyaret etti. Bakan ELVAN'a ziyareti esnasında ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan CANPOLAT eşlik etti.

Bakan Lütfi ELVAN ve beraberindeki heyet, ASELSAN bünyesinde yürütülen ve bakanlık bünyesindeki çalışmalarda kullanılacak Ar-Ge faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Ziyarete Ulaştırma Bakanı ELVAN'ın yanı sıra Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Feridun BİLGİN, TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN ile Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürü Dr. Cihan KANLIGÖZ katıldı.

​Heyete bölgesel yerli yolcu uçağı, TCDD Yüksek Hızlı Tren İhalesi, elektrikli araçlar, haberleşme sistemleri, Dördüncü Nesil (4G/ LTE) iletişim teknolojileri, Otoyolları / Köprü Geçiş Sistemleri ve Havaalanı Güvenliği alanında yapılan faaliyetlerin son durumu aktarıldı.

Uzun yıllardır TSK'nın uçak ve helikopterlerinin modernizasyonunda görev alan ASELSAN'ın, uçak ve helikopter platformları için sivil aviyonik süitin geliştirilmesi ve sertifiye edilmesine yönelik tüm yeteneklere ve altyapıya sahip olduğu bilgisi verildi. ASELSAN'ın Türkiye'nin 2023 hedeflerinden "Bölgesel Yerli Uçak" için özgün ve sivil aviyonik sistemlerin yurtiçinde geliştirilmesi, üretilmesi ve uçağa entegrasyonu görevini üstlenmeye hazır olduğu vurgulandı.

Dördüncü Nesil (4G/LTE) teknolojisi mobil haberleşmenin ulaştığı en son nokta olarak önümüzde yer almaktadır. ASELSAN tarafından gerçekleştirilen ULAK Projesi ile ülkemizde ilk kez, 4. nesil teknolojiye sahip baz istasyonlarının, yurtiçi imkanlarla hem yazılım hem de donanım bileşenleri ile birlikte geliştirilerek kullanımı çalışmaları devam etmektedir.

ASELSAN, kritik teknoloji kazanımı gerektiren Milli Tren projesinde de yer almak istemektedir. Cer Sistemi (Motor, Ana Transformatör, Cer İnvertörü ve Cer Konvertörü), Yardımcı Güç Sistemi ve Yazılım dahil Tren Kontrol Sisteminde görev almaya hazırdır.

ASELSAN elektrikli araçlarda en kritik teknolojiler olan, elektrik motoru, motor sürücüsü, araç kontrol bilgisayarları, batarya ve hızlı şarj teknolojilerinde çalışmalara başlamıştır. ASELSAN'ın ve araç üreticisinin liderliğinde, yurt içinde mevcut yeteneklerin üst düzeyde kullanımı ile elektrikli otomobiller, toplu taşıma araçları ve iş makineleri geliştirilmesi hedeflenmektedir. ASELSAN,  yerli elektrikli araçların tüm elektronik ve elektro-mekanik bileşenlerini geliştirip üretecek kapasitededir. 


Son Eklenen Haberler