EN

Haberler

YENİ NESİL 112 PROJESİ SÖZLEŞMESİ İMZALANMIŞTIR

TC. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ile Aselsan arasında 112 Acil Çağrı Merkezleri Projesi kapsamında, 24 Mayıs 2016 tarihinde 64.900.000,- TL tutarındaki " Yeni Nesil 112 Acil Çağrı Merkezi Projesi Altyapı Kurulumu İşi" sözleşmesi imzalanmıştır.

Proje ile Ankara, Amasya, Bilecik, Bolu, Bursa, İzmir, Nevşehir, Sakarya, Uşak İllerinde 112 Acil Yardım altyapısı faaliyete geçirilecektir.

2008 yılında imzalanan ve teslimatları 2010 yılında tamamlanan Antalya ve Isparta Pilot uygulama projelerinin başarısı üzerine projeyi Türkiye çapında yaygınlaştırma faaliyetlerine hız verilmiştir. Bu kapsamda, 3 Temmuz 2012 tarihindeki ihale ile Afyonkarahisar, Aksaray, Burdur, Denizli, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Mersin, Niğde illeri projeye dahil edilmiş, 2013 yılı içerisinde sistemler faaliyete geçirilmiştir. 25 Temmuz 2014 tarihinde 13 yeni İli kapsayan sözleşmeyle; Ankara, Aydın, Düzce, Hatay, Kahramanmaraş, Kütahya, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sivas, Balıkesir, Yalova, Yozgat İlleri projeye dahil edilmiştir.

Projenin Türkiye çapında yaygınlaştırılması, Ülkemizde acil yardım numaralarının tek numarada toplanması, sağlık, emniyet, jandarma, itfaiye gibi farklı kurumların tek çatı altında koordineli çalışarak acil yardım hizmetlerinin hızlı ve etkin bir biçimde verilmesine yardımcı olacaktır. Emniyet, Jandarma, Sağlık ve İtfaiye gibi birimleri¬nin çağrı merkezi mantığı ile kendilerine bağlı olan sabit ve hareketli birimlere, ses ve veri transferini eş zamanlı olarak yapabilmesi; asayiş, güvenlik ve sağlık hizmetlerinin zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır.

Proje kapsamında, 8 İlde Valilikler tarafından inşa edilen çağrı merkezi binalarında ve veri merkezi olarak faaliyet gösterecek Ankara 112 kampüsünde yazılım kurulumları, veri merkezi kurulumu, ses ve telekom altyapısı kurulumu, inşaat ve tesisat altyapı İşleri, telsiz anten kulesi kurulumuna yönelik çalışmalar yapılacaktır.

HBT Sektör Başkanlığı bünyesinde yürütülecek projenin 2017 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

Son Eklenen Haberler