EN

TAİKS Taktik Ateş İdare ve Komuta Kontrol Sistemi

Taktik Ateş İdare Sistemi (TAİKS), günümüzün dinamik muharebe sahası koşullarında; ateş desteğinin plan, icra, kontrol ve takip safhalarında, bütün ateş destek sistemi unsurları ve diğer muharebe sahası fonksiyonel sistemleri ile entegre olarak çalışan, karar destek ve otomatik karar verme yeteneklerine sahip bir komuta, kontrol, haberleşme ve bilgi sistemidir.

TAİKS, komutanlara ve belirli ateş destek elemanlarına, geniş bir sahaya dağılmış olan komuta yerlerinden ateş desteğini sevk ve idare edebilme ve izleme imkanı sağlar.

TAİKS komutanın niyetine ve kriterlerine, eldeki bütün ateş destek vasıtalarının durumuna (silah, mühimmat, hazırlık, atış menzili, v.b.), taktik duruma, muharebe sahasının şartlarına, dost ve düşman birliklerinin durumuna ve aynı zamanda ateş destek koordinasyon tedbirlerine göre hedefleri analiz eder. TAİKS, tespit edilen hedeflerin; doğru zamanda, doğru silah sistemi ve doğru mühimmat ile en etkin şekilde ateş altına alınmasını sağlar.

TAİKS, manevra ve hava savunma  gibi diğer muharebe fonksiyon sahalarının komuta ve kontrol sistemleri ile entegre edilebilir. ​


​Broşür