EN

Haberler

BATARYA KOMUTA KONTROL HAREKAT MERKEZİ

Batarya Komuta Kontrol Harekât Merkezi, sabit tesislerin ve kritik unsurların Hava Savunma Komuta Kontrol faaliyetlerini icra etmek üzere tasarlanmış bir Komuta Kontrol sistemidir. ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında 29.12.2017 tarihinde imzalanan 35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu (HSSM) ve PMT (Parçacıklı Mühimmat Tedariki) Sözleşmesi kapsamında hava üslerinin hava savunma komuta kontrol ihtiyaçları için Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecektir.

BKKHM, Ateş İdare Cihazının ve Kaideye Monteli Stinger (KMS) ZIPKIN silah sistemlerinin sevk ile idaresini yaparak ve üst Komuta Kontrol unsurları (KİM/ARS) koordinasyonuyla çalışarak etkin bir komuta kontrol faaliyeti gerçekleştirir. Ayrıca üst Komuta Kontrol unsurları olmadan otonom çalışma yeteneği de mevcuttur. Bu sistem sayesinde uzun yıllardan beri Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan KMS ZIPKIN silah sistemi, bir komuta kontrol sistemi koordinasyonunda çalışabilecektir. HİSAR-O sistemi ile de entegre çalışabilecek altyapıya sahiptir.

BKKHM, Üst Komuta Kontrol Unsurları ile Taktik Veri Bağı (JREAP-B, JREAP-C) üzerinden çift yönlü veri iletişimi sağlamaktadır. Üst Komuta Kontrol unsuruna ait radarların daha uzun menzilde tespit ettikleri izlerin BKKHM’ye aktarılmasını; BKKHM’ye bağlı sistemlere ait radarların tespit ettikleri iz bilgisinin üst komuta kontrol unsuruna aktarılmasını gerçekleştirir. BKKHM'ye AİC ve Kaideye Monteli Stinger ZIPKIN ve HİSAR-O Şekil-1’de görüldüğü gibi bağlanabilecek ve bu birimler telsiz bağlantılarla kontrol edebilecektir.

● Üst komuta kontrol merkezi ile ortak hava resmi oluşturulması, görüntülenmesi ve ast birimler ile paylaşılması

● Güvenli veri ve ses telsiz haberleşmesi

● İç haberleşme sistemi vasıtası ile TAFICS telefon (dahili/harici), telsiz ve dahili muhabere

● Hava savunma durumsal farkındalık

● Özgün tehdit değerlendirme ve silah tahsis (TDST) algoritması

● Özgün etkin radar ve silah yerleşim planlama (ERSYP) algoritması

● Özgün otomatik teşhis algoritması

● Silah sistemlerinin angajman yönetimi

● Hava savunma görev emirleri ve koordinasyon emirleri yönetimi

● Gömülü simülasyon yeteneği

● Sabit tesis içinde konuşlanma 

Son Eklenen Haberler