EN

Haberler

HAKİM HAVA İHBAR KOMUTA KONTROL SİSTEMİ

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenecek milli harekât ihtiyaçlarıyla uyumlu olarak geliştirilecek ve gelecekte envantere girmesi planlanan sensör, silah sistemi ve komuta kontrol unsurları ile sorunsuz olarak entegre edilebilmesini sağlayacak bir Hava Komuta Kontrol Sistemi geliştirmek amacıyla Milli Savunma Bakanlığı'nın oluru alınarak 31.03.2020 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile protokol imzalanmıştır. Ayrıca farklı bir ülkenin Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Hava Komuta Kontrol ihtiyacını karşılamak üzere 2014 yılından beri yürüttüğümüz pazarlama ve iş-geliştirme faaliyetleri neticesinde 2020 yılında İhracat Sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu Sözleşme ve Protokol kapsamında ASELSAN olarak geliştireceğimiz HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi ülkemizde milli imkanlarla geliştirilen ilk hava komuta kontrol sistemi olacak ve bu sayede Türkiye, kendi hava komuta kontrol sistemini geliştiren ve ihraç eden sayılı ülkeler arasına girecektir.

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemini, NATO bünyesinde 20 yılı aşkın bir süredir geliştirme faaliyetleri devam eden ACCS Projesinin gerçek zamanlı kısmına denk gelen Sensör Veri Füzyonu (SFP - Sensor Fusion Post), Tanımlanmış Hava Resmi Oluşturma (RPC - Recognized Air Picture Production Center) ve Hava Görev ve Trafik Kontrol (ACC - Air Command Control) yeteneklerini sağlayacak NATO standartları ile uyumlu bir komuta kontrol sistemi olarak geliştirmekteyiz. Hava Kuvvetleri bünyesinde stratejik ve operasyonel seviyede hazırlanan görev ve harekat planlarına uygun olarak; HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi taktik ve operasyonel seviyede gerçek zamanlı cari durum komuta kontrol faaliyetlerinin icrasına imkan sağlayacak kabiliyette olacaktır. 

Bu doğrultuda: 

- Hava Kuvvetleri'nin sahip olduğu Erken İhbar Radarlarını kontrol ve yönetimini icra edecek ve aldığı Radar Verisini füzyona tabi tutarak hatasız ve güvenilir Yerel Hava Resmi (LAP - Local Area Picture) oluşturacaktır. 

- Hava izlerinin, ATO/ACO/Uçuş Planı/IDCBO ve İstihbarat Temelli otomatik veya manuel teşhislerinin yapılmasına imkân sağlayarak Tanımlanmış Hava Resmi (RAP - Recognized Air Picture) oluşturacaktır.

- Kara ve Deniz Kuvvetleri'nden ilgili Linkler üzerinden alınacak hava ve su üstü izleri korelasyona tabi tutarak Müşterek Ortam Resmi (JEP - Joint Environment Picture) oluşturacaktır. 

- Yöntemsel Hava Sahsı Kontrol ve Hava Trafik Kontrol faaliyetlerinin icrasına imkan sağlayacaktır. Tehdit Unsurlarına karşı en uygun zamanda en etkin önleme unsurunun belirlenmesine yönelik Tehdit Değerlendirme ve Silah Tahsis Algoritmalarına sahip olacaktır.

- Hava-Hava Önleme yapılmasına yönelik olarak Av Uçaklarına hedef tahsisi, önleme geometrisinin oluşturulması ve av uçaklarının pozitif ve yöntemsel uçuş kontrolünün yapılmasına imkân sağlayacaktır. 

- Kara-Hava Önleme yapılmasın yönelik olarak Karaya Konuşlu Füze Sistemlerine (SAM) hedef tahsisinin yapılması ve hedef tahsis sonuç bilgilerinin alınarak durum değerlendirilmesi yapılmasına imkân sağlayacaktır. 

- HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi, Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HvBS) ve Hava Savunma Telsiz Ağı (HSTA) gibi sistemleri ile tam entegre ve uyumlu bir şekilde çalışma yeteneğine sahip olacaktır. Ayrıca sahip olacağı Link-1/Link-11/Link-16 ve Jreap-C ara yüzleri sayesinde NATO uyumlu Komuta Kontrol Sistemleri ve Silah sistemleri ile uyumlu bir şekilde çalışabilecektir. 

- HAKİM Hava İhbar Komuta Kontrol Sistemi yakın dönemde Hava Kuvvetlerinin envanterine girecek yeni nesil RadNet Sistemi, EİRS Radarı, HİSAR ve SİPER Hava Savunma Füze Sistemleri ile tam entegre çalışacaktır. 

- HAKİM Yurtdışı versiyonu ile doğu bloku radar ve silah sistemleri ile tam entegre olarak çalışabilecek bir altyapıya sahip olacaktır. 

HAKİM Projesi kapsamında geliştirileceğimiz Hava Komuta Kontrol Sisteminin 2023 yılında her iki ülke Hava Kuvvetlerinin envanterine girmesini planlanmaktayız. Bu proje kapsamında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı NATO standardında milli bir Hava Komuta Kontrol Sistemine sahip olmasının yanı sıra söz konusu ülkenin Hava Kuvvetleri ile birlikte çalışabilme ve harekat icra etme kabiliyetine sahip olacaktır. Uzun vadede muhtemel diğer ülkelerin envanterine de HAKİM Sisteminin girmesi ile Hava Kuvvetlerimizin faklı ülke Hava Kuvvetleri ile de birlikte çalışabilmesine yönelik altyapılar sağlanacaktır.

Son Eklenen Haberler