EN

Haberler

VATOZ DENİZ KOMUTA KONTROL YETENEKLERİ

VATOZ®, ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilmiş, her türlü su üstü, su altı ve sabit platformda gerekli görev yönetimi işlevlerini icra edebilecek, şimdiye kadar kullanıldığı dört farklı tipte çok sayıda platformda kullanılan, sahip olduğu altyapı sayesinde kolaylıkla ölçeklendirilebilen, mimarisi sayesinde yeni silah ve sensörlerin kolay bir şekilde entegre edilebildiği, uluslararası HMI ve semboloji standartlarına uygun olarak geliştirilmiş bir Komuta Kontrol Sistemidir. VATOZ® mimari özellikleri arasında; Açık Mimari Hesaplama Ortamı (OACE) Standardına uygun, veri odaklı mimari, dağıtık sistem mimarisi, platform gereksinimlerine göre ölçeklenebilir yapı, açık standart ara katman ve farklı işletim sistemi desteği bulunmaktadır. VATOZ® bileşenleri arasında; kaynak yönetimi, sistem yönetimi, veritabanı yönetimi, kullanıcı yönetimi, bildirim yönetimi, harp yönetimi, çevre yönetimi, seyir yönetimi, gözetleme, durumsal farkındalık, taktik birlikte çalışabilirlik bulunmaktadır. ASELSAN tarafından geliştirilmiş olan VATOZ® entegre edildiği platformlarda tüm sensör ve silah sistemleri ile ihtiyaç duyulan fonksiyonları yerine getirecek şekilde entegrasyon faaliyetlerini başarı bir şekilde gerçekleştirmiş, fiili atış testlerinde top sistemleri haricinde Surface to Air Missile (SAM) ve Surface to Surface Missile (SSM) atışları başarı ile tamamlanmıştır.

YUNUS Projesi kapsamında teslim edilmiş olan VATOZ® kullanıcı ihtiyaçlarına göre talep edilen tüm ilave isterler dahil olmak üzere ihtiyacı karşılayacak şekilde geliştirilerek teslimatı yapılmıştır.

ASELSAN VATOZ® teslimatı yaptığı platformlar ile ilgili idame edilebilirlik faaliyetlerine özen ve önem gösterirken bazı yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerinde oluşturulan çözümler kapsamında VATOZ® önerilmektedir.

● Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Üsleri (YUNUS / Aksaz-Foça Sualtı ve Suüstü Tespit ve Gözetleme Sistemi)

● Tuzla Sınıfı Karakol

● Karakol Gemileri Türkiye’nin ilk Savaş Gemisi İhracatı

● Yüksek Hızlı Karakol Botları (İhracat)

● IFF Mod5 Modernizasyonu Kapsamında DzKK’lığı envanterinde bulunan platformlarda VATOZSKSB Yazılımı

Ayrıca VATOZ® güncel teknolojileri takip etmektedir. Artırılmış ve sanal gerçeklik uygulamaları, birlikte çalışılabilirlik (TDL), ağ merkezli operasyonlar, görsel analitik, cepte VATOZ gibi uygulamalar üzerinde çalışmalara devam edilmektedir.

VATOZ® IFF Mod 5/S Sorgulayıcı Kontrol ve Sergileme Birimi Tasarımı ve Deniz Platformları Entegrasyonu

Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemi (IFF) Mod 5 Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait yüzer ve sabit platformlarda Uzun Menzilli IFF Mod 5/S Sistemi Entegrasyonu gerçekleştirilmektedir. Uzun Menzilli IFF Mod 5/S Sorgulayıcı Sisteminin deniz platformlarında operasyonel olarak kullanımını sağlayacak olan VATOZ® tabanlı sorgulayıcı kontrol ve sergileme biriminin (bundan sonra VATOZ®-SKSB olarak anılacaktır) tasarım ve üretimi, 13 farklı platform çözümünü kapsayacak şekilde tamamlanmıştır. VATOZ®-SKSB Sistemi sekiz farklı radar sistemi ve beş farklı Savaş Yönetim Sistemi ile entegre çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.

VATOZ®-SKSB Yetenekleri

VATOZ®-SKSB gelişmiş iz üretme ve yönetme algoritmaları sayesinde farklı radar sistemleri ile entegrasyon sağlayarak IFF plotlarından iz üretme ve bağımsız konsolunda taktik ekran üzerinde sergileme yeteneğine sahiptir. VATOZ®-SKSB kullanıcı arayüz birimi ve taktik ekranı Şekil-1’de yer almaktadır.

VATOZ®-SKSB Yetenekleri aşağıda listelenmiştir:

● Uzun menzilli IFF sorgulayıcı cihazı kontrolleri

     ● Konfigürasyon özelliklerinin ayarlanması

     ● Otomatik ve yönlü sorgu sektörleri tanımlanması

     ● Cihaz içi test sonuçlarının sergilenmesi

     ●IFF plotlarının sergilenmesi

● IFF plotlarından iz üretilmesi

● Sistem iz yönetimi

● Taktik ekran üzerinde S57/S63 harita sergilenmesi

● Kullanıcı yönetimi

● Bildirim yönetimi

● Sistem/kaynak yönetimi

● Veritabanı yönetimi

● Yedekli sunucu yapısı

Son Eklenen Haberler