EN

Tersine Beyin Göçü

ASELSAN'ın faaliyet alanları, stratejik hedefleri ve bu hedefler doğrultusunda yürütülen projeler kapsamında Türkiye'de bulunan beyin gücünün geliştirilip güçlendirilmesine ek olarak yurtdışındabulunan Türklerin ülkemize geri kazandırılması yönünde çalışmalarımız sürüyor.

Söz konusu çalışmalar ASELSAN'da yürütülen teknolojik çalışmalar ve geliştirilen kabiliyetler ileTürkiye genelinde iş olanakları ve yurtdışında edindikleri bilgi ve birikimleri sayesinde katkı sağlayabilecekleri AR-GE çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen adayları hedeflemektedir. Bu amaçla iki kez Amerika Birleşik Devletleri'de Silikon Vadisi'ne gidilerek tanıtım çalışmaları yapılmış;Stanford, Berkeley, Ohio State ve MIT Üniversiteleri'nde kariyer etkinlikleri düzenlenmiştir. Yöneticilerimiz, ABD'de düzenlenen TASSA (Turkish American Scientists and Scholars Association) ve TÜBİTAK toplantılarına katılarak üniversitelerde araştırmalarına devam etmekte olan öğretim görevlileri, doktora ve doktora sonrası eğitimlerine devam eden öğrenciler/araştırmacılar ile endüstride çalışan Türk Bilim insanları arasında iletişim kurulmasını sağlamışlardır.

Yaklaşık 100 çalışanımız bu çalışmaların sonucunda Türkiye'ye dönerek ASELSAN ailesinin bir parçası olmuştur. Söz konusu çalışanlarımızın projeleri için Avrupa Birliği fonlarından yararlanmak üzere götürülen on teklifin altısı bu fonlardan yararlanmaya değer görülmüştür. Söz konusu projeler kapsamında ASELSAN tarafından çalışanımızın gerek duyduğu her türlü maddi-manevi olanak sağlanmaktadır.

Ülkemizi ileri medeniyetler seviyesine getirmek için ASELSAN ailesi olarak hedefimiz eğitime, bilime ve Ar-GE'ye, dolayısıyla insana, yaptığımız yatırımları daha da arttırmaktır.